  • Zoro # G700940337
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G700940337
UPC #
Country of Origin
Mexico
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Material
Liquid Crystal Polymer
Connection Material
Copper Alloy
Hole Center to Center
2.54 mm
Terminal Type
Through Hole
Max. Temp.
105°C
Current Rating
3 A
Number of Rows
1
Number of Contacts
2
Contact Type
Pin
Contact Finish
Tin Plated
Terminal Finish
Tin Plated
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0