  • Zoro # G800940169
/ea
Key Features
Type
Header
Color
Black
Insulation Material
High Temperature Nylon
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G800940169
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
10.88 mm
Height
11.92 mm
Length
7 mm
Max. Insulation Dia.
0.06 in
Contact Plating Thickness
2.54 to 7.62 µm
Details
Item
Header
Type
Color
Black
Insulation Material
High Temperature Nylon
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Application
Power
Current
5 A
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Material
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
3 mm
Terminal Type
Through Hole - Solder
Current Rating
5 A
Contact Finish
Tin Plated
Number of Rows
2
Contact Type
Pin
Number of Contacts
2
Terminal Finish
Matte Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0