  • Zoro # G600957350
/ea
Key Features
Color
White
Number of Rows
2
Max. Voltage
600V AC
Height
0.461 in
Width
0.74 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600957350
UPC #
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Height
0.461 in
Width
0.74 in
Length
9.7 mm
Details
Item
Connector
Color
White
Number of Rows
2
Max. Voltage
600V AC
For Use With
Printed Circuit Board
Standards
UL E28476
Connector Type
Receptacle
Hole Center to Center
4.2 mm
Material
Nylon
Max. Temp.
105°C
Contact Type
Socket
Flammability Rating
UL 94 V-0