  • Zoro # G600940277
/ea
Key Features
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Current
5 A
Standards
CSA LR16455; UL E28476
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G600940277
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
30 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Thermoplastic
Current
5 A
Standards
CSA LR16455; UL E28476
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Max. Temp.
105°C
Terminal Type
Through Hole - Solder
Material
Hole Center to Center
3.96 mm
Connection Material
Brass
Contact Finish
Gold Plated
Number of Contacts
6
Contact Type
Pin
Number of Rows
1
Current Rating
5 A
Flammability Rating
UL 94 V-0