  • Zoro # G500940841
/ea
Key Features
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Max. Voltage
30V AC
Maximum Voltage
30 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G500940841
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Contact Plating Thickness
5 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Max. Voltage
30V AC
Maximum Voltage
30 V AC
Standards
CSA LR7189; UL E28476
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Hole Center to Center
2.54 mm
Material
Connection Material
Phosphor Bronze
Terminal Type
Through Hole
Max. Temp.
105°C
Number of Contacts
16
Contact Type
Pin
Contact Finish
Gold Plated; Matte Tin Plated
Current Rating
3 A
Number of Rows
2
Flammability Rating
UL 94 V-0