  • Zoro # G300955601
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300955601
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Min. Single Wire Size
32 AWG
Max. Single Wire Size
20 AWG
Height
0.198 in
Length
1.4 in
Details
Item
Connector
Color
Black
Number of Rows
2
Max. Voltage
300V AC
Flame Retardant
Yes
Terminal Type
Crimp
Connector Type
Receptacle
Standards
CSA LR7189; UL E28476
Hole Center to Center
2.54 mm
Material
Thermoplastic
Max. Temp.
105°C
Connector Terminates To
Wire & Cable
Flammability Rating
UL 94 V-0
Number of Contacts
30
Current Rating
3 A