  • Zoro # G300984335
/ea
Key Features
Voltage
300 V
Length
1.561 in
Color
Black
Number of Rows
1
Block Style
Open Bottom with Standoffs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300984335
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1.561 in
Screw Size
6-32
Details
Voltage
300 V
Color
Black
Number of Rows
1
Block Style
Open Bottom with Standoffs
Mounting Bushing
With
Centerline (Pitch)
.375 in
Housing Material
Thermoplastic
Barrier Strip Style
Tri-Barrier
Screw Plating Material
Zinc Chromate
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Number of Levels
Terminal Plating Finish
Bright
Screw Head Type
Combo Phil-Slot
Terminal Plating Material
Tin
Mounting Options
End Positions Empty
Bottom Termination Style
Printed Circuit
UL Flammability Rating
UL 94V-0
Wire Range
22 to 12 AWG
Number of Positions
2
Current Rating (Max)
25 A
Mounting Angle
Right Angle
Screw Material
Steel
Top Hardware
Wire Clamp Combo Head
Mounting Insert
With
Current Rating
25 A