  • Zoro # G300984366
/ea
Key Features
Number of Rows
1
Termination Style
Quick Connect
Current
20 A
Maximum Voltage
300 V
Center Spacing
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300984366
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
For Minimum Wire Size
22 AWG
For Maximum Wire Size
12 AWG
Overall Length
1.814 in
Blade Size
.25 x .032 in
Screw Size
6-32
Details
Item
Barrier Strip
Number of Rows
1
Termination Style
Quick Connect
Current
20 A
Maximum Voltage
300 V
Center Spacing
0.375 in
Color
Black
Top Hardware
Wire Clamp Combo Head
Mounting Options
End Mounting Ears
Terminal Material
Copper Alloy
Mounting Insert
With
Mounting Angle
Vertical
Number of Positions
3
Terminal Plating Finish
Bright
Terminal Plating Material
Tin
Connector Mounting Type
Panel
Barrier Strip Style
Dual Barrier
Screw Head Type
Wire Clamp Combo Head
Number of Levels
Housing Material
Thermoplastic
Screw Plating Material
Zinc Chromate
Block Style
Turret (Insulated)
UL Flammability Rating
UL 94V-0