  • Zoro # G301017094
/ea
Key Features
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
22 AWG
Minimum Wire Size
26 AWG
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
300 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G301017094
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
22 AWG
Minimum Wire Size
26 AWG
Max. Insulation Dia.
2 mm
Contact Plating Thickness
0.8 µm
Details
Item
Connector Contact
Termination Style
Crimp Termination Only
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
300 V AC
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Application
Power
Wire Type
Discrete; Stranded
For Use With
Plug Housing
Features
With Wire Insulation Support
Contact Finish
Pre-Tin Plated
Current Rating
14 A