  • Zoro # G400940095
/ea
Key Features
Color
Black
Max. Voltage
600V AC/DC
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Current
8 A
Series
3000
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G400940095
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
1.07 in
Height
16.97 mm
Length
15.02 mm
Details
Item
Connector
Color
Black
Max. Voltage
600V AC/DC
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Current
8 A
Series
3000
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
0.2 in
Material
Glass-Filled Polyester
Green Environmental Attribute
Halogen Free
Terminal Type
Through Hole - Solder
For Use With
Receptacle Housing
Connector Type
Header
Features
Shrouded
Contact Finish
Tin Plated
Number of Rows
2
Current Rating
8 A
Number of Contacts
10
Contact Type
Tab
Flammability Rating
UL 94 V-0