  • Zoro # G000940167
/ea
Key Features
Type
Header
Color
Black
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Current
5 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G000940167
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
0.519 in
Height
17.79 mm
Length
0.499 in
Details
Item
Connector
Type
Header
Color
Black
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Current
5 A
Series
2000
Standards
CSA Certified; UL E28476; UL Recognized
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Hole Center to Center
0.098 in
Features
Shrouded
For Use With
Receptacle Housing
Connector Type
Terminal Type
Through Hole - Solder
Green Environmental Attribute
Halogen Free
Material
Glass-Filled Polyester
Max. Temp.
105°C
Contact Finish
Gold Plated
Contact Type
Tab
Number of Rows
2
Number of Contacts
8
Current Rating
5 A
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0