  • Zoro # G300974701
/ea
Key Features
Terminal Shape
Fork
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
1.31 mm²
Minimum Wire Size
0.3 mm²
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
130522
Zoro #
G300974701
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
1.31 mm²
Minimum Wire Size
0.3 mm²
Stud Size
M2.5
Overall Length
0.772 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Fork
Insulation Color
Red
Insulation Coverage
Partial Coverage
Maximum Voltage
300 V
Features
Wire Insulation Support
Seam
Closed Barrel
Wire Type
Regular Wire
Insulation Dia
0.145 in