  • Zoro # G400940811
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G400940811
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Min. Single Wire Size
24 AWG
Max. Single Wire Size
20 AWG
Contact Plating Thickness
0.8 µm
Minimum Single Wire Size
24 AWG
Maximum Single Wire Size
20 AWG
Details
Item
Header Assembly
Color
Natural
Insulation Material
Nylon
Max. Voltage
250V AC/DC
Maximum Voltage
250 V AC/DC
Application
Power, Signal
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Terminal Type
Through Hole - Solder; Crimp
Max. Temp.
105°C
Material
Nylon
Hole Center to Center
3.3 mm
Number of Contacts
8
Current Rating
4 A
Number of Rows
2
Contact Type
Tab
Contact Finish
Tin Plated
Terminal Finish
Tin Plated
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0