  • Zoro # G300956707
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300956707
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Min. Single Wire Size
24 AWG
Max. Single Wire Size
16 AWG
Contact Plating Thickness
0.8 µm
Details
Item
Header Assembly
Number of Rows
1
Material
Nylon
Color
Natural
Application
Power, Signal
Number of Contacts
2
Flammability Rating
UL 94 V-0
Contact Finish
Tin Plated
Terminal Type
Through Hole - Solder
Current Rating
10 A
Max. Voltage
300V AC/DC
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Terminal Finish
Tin Plated
Contact Type
Tab
Hole Center to Center
6 mm
Max. Temp.
105°C