  • Zoro # G500940100
/ea
Key Features
Type
Header
Color
Black
Insulation Material
Nylon
Application
Signal
Current
1 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G500940100
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Height
8.89 mm
Length
2 in
Contact Plating Thickness
15 µin
Details
Item
Connector
Type
Header
Color
Black
Insulation Material
Nylon
Application
Signal
Current
1 A
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Features
With Daisy Chain
For Use With
AMP-Latch Receptacle
Connector Type
Material
Terminal Type
Through Hole; Insulation Displacement Crimp
Max. Temp.
105°C
Hole Center to Center
2.54 mm
Connection Material
Phosphor Bronze
Contact Finish
Gold Plated
Number of Contacts
34
Contact Type
Pin
Current Rating
1 A
Number of Rows
2
Terminal Finish
Tin Plated
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0