  • Zoro # G600940437
/ea
Key Features
Type
Breakaway
Color
Green
Current
5 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G600940437
UPC #
Country of Origin
Poland
Dimensions
Contact Plating Thickness
31.5 µin
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Green
Current
5 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Terminal Type
Through Hole
Hole Center to Center
2.54 mm
Connection Material
Brass, Copper-Zinc
Material
Glass-Filled PBT
Max. Temp.
105°C
Features
With Strain Relief
Current Rating
5 A
Contact Type
Pin
Contact Finish
Gold Plated
Number of Rows
1
Number of Contacts
9
Terminal Finish
Tin Plated
Flammability Rating
UL 94 V-0