  • Zoro # G500980212
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Pin
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
1 A
Contact Form
DPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G500980212
UPC #
Country of Origin
India
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Pin
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
1 A
Contact Form
DPDT
Transistor Driver
Without
Coil Magnetic System
Non-Polarized, Monostable
Contact Current Rating
1A
Coil Suppression Diode
With
Coil Polarity Protection Diode
Without
Vibration
30G's, 10 to 3000Hz
Coil Resistance
50 Ω
Contact Arrangement
2 Form C, DPDT, 2 C/O
Coil Power Rating (DC)
500 mW
Operating Temperature Range
-65 to 125°C
Input Voltage
5 VDC
Enclosure Type
Hermetically Sealed
Shock
75G's, 6ms
Relay Type
Military/Aerospace High Performance
Contact Current Class
Low Level to 1 A