  • Zoro # G100980391
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Through Hole
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
2 A
Contact Rating (DC)
2 A @ 220V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G100980391
UPC #
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Length
.795 in
Width
.394 in
Height
.425 in
Dimensions (L x W x H) (Approximate)
20.2 x 10 x 10.8 mm
Height Class (Mechanical)
10 to 11 mm
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
Through Hole
Coil Voltage
5V DC
Current Rating
2 A
Contact Rating (DC)
2 A @ 220V DC
Contact Material
Nickel-Titanium
Contact Switching Load (Min)
10mA @ .02V
Insulation Initial Resistance
1000 MΩ
Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil
1050 Vrms
Contact Limiting Short-Time Current
2A
Isolation (HF Parameter)
-14.2dB @ 900MHz, -31.8dB @ 100MHz
Operating Temperature Range
-55 to 85°C
Performance Type
Standard
Coil Magnetic System
Monostable, DC
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
750 Vrms
Contact Arrangement
2 Form C (2 CO)
Coil Type
Monostable
Contact Plating Material
Gold
Coil Power Rating Class
500 to 600 mW
Environmental Ambient Temperature Class
70 to 85°C
Contact Limiting Making Current
2A
Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class
1000 V to 1500 VA
Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts
750 Vrms
Relay Type
MT2 Relay
Coil Power Rating (DC)
550 mW
Contact Special Features
Bifurcated/Twin Contacts
Contact Switching Voltage (Max)
250 VAC, 220 VDC
Actuating System
DC
Contact Limiting Breaking Current
2A
Environmental Category of Protection
RTIII
Contact Limiting Continuous Current
2A
Coil Resistance
45 Ω
Environmental Ambient Temperature (Max)
85°C
Contact Current Class
0 to 2 A
Insertion Loss (HF Parameter)
.02dB @ 100MHz
Contact Voltage Rating
220 VDC, 250 VAC
Voltage Standing Wave Ration (HF Parameter)
1.03 @ 100MHz, 1.31 @ 900MHz
Contact Number of Poles
2
Contact Current Rating
2A
Power Consumption
550 mW