  • Zoro # G001016847
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB
Electrical Connection
PCB
Coil Voltage
9V DC
Current Rating
5 A
Contact Rating (AC)
0.21 A @ 250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G001016847
UPC #
Country of Origin
Mexico
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Electrical Connection
Coil Voltage
9V DC
Current Rating
5 A
Contact Rating (AC)
0.21 A @ 250V AC
Number of Poles
1
Power Consumption - Relay
450 mW
Contact Material
AgNi90/10
Features
UL Coil Insulation Class B
Contact Rating
0.208333333333333A
Coil Type
Monostable, DC
Contact Limiting Making Current
5A
Protection Category
RTII
Dielectric Voltage
4000 Vrms Coil and Contact; 750 Vrms Open Contacts
Contact Limiting Breaking Current
5A
Contact Voltage Rating
250 VAC, 30 VDC
Contact Limiting Short-Time Current
5A
Operating Temp. Range
70 to 85°C
Coil Resistance
180 Ω
Insulation Creepage
.37 in
Switching Voltage
277 VAC, 30 VDC
Contact Limiting Continuous Current
5A
Insulation Clearance
.303 in
Switching Current
100mA @ 5V