  • Zoro # G001026754
Mounting Style
PCB, Socket
Electrical Connection
Through Hole
Coil Voltage
12V DC
Current Rating
1 A
Contact Material
Nickel-Palladium Alloy
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G001026754
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
.409 in
Length
.606 in
Height
.441 in
Height Class (Mechanical)
11 to 12 mm
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB, Socket
Electrical Connection
Through Hole
Coil Voltage
12V DC
Current Rating
1 A
Contact Material
Nickel-Palladium Alloy
Insulation Creepage Class
1.5 to 3 mm
Actuating System
AC/DC
Contact Number of Poles
1
Coil Resistance
320 Ω
Contact Switching Load (Min)
1mA @ 1V
Contact Switching Voltage (Max)
120 VAC, 24 VDC
Contact Current Class
0 to 2 A
Operating Temperature Range
-30 to 70°C
Environmental Ambient Temperature Class
50 to 70°C
Contact Current Rating
1A
Insulation Clearance Between Contact and Coil
.059 in
Environmental Ambient Temperature (Max)
70°C
Coil Magnetic System
Monostable, AC/DC
Environmental Category of Protection
RTIII
Contact Limiting Making Current
1A
Insulation Initial Resistance
1000 MΩ
Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class
500 to 1000 V
Coil Power Rating (DC)
200 mW
Relay Type
Signal PCB Relay OUAZ
Insertion Loss (HF Parameter)
.27dB @ 900MHz, .02dB @ 100MHz
Contact Limiting Breaking Current
1A
Contact Limiting Continuous Current
1A
Contact Limiting Short-Time Current
1A
Contact Voltage Rating
24 VDC, 120 VAC
Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil
1000 Vrms
Coil Power Rating Class
150 to 200 mW
Contact Arrangement
1 Form C (CO)
Contact Plating Material
Gold
Power Consumption
200 mW
Insulation Creepage Between Contact and Coil
.069 in
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
500 Vrms
Isolation (HF Parameter)
-20.7dB @ 900MHz, -39dB @ 100MHz
Insulation Clearance Class
0 to 2.5 mm
Performance Type
Sensitive
Insulation Special Features
1500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil