  • Zoro # G401017956
/ea
Key Features
Mounting Style
PCB, Socket
Electrical Connection
PCB, Plug-in
Coil Voltage
60V DC
Current Rating
8 A
Features
UL Coil Insulation Class F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G401017956
UPC #
Country of Origin
Austria
Details
Item
PCB Relay
Mounting Style
PCB, Socket
Electrical Connection
PCB, Plug-in
Coil Voltage
60V DC
Current Rating
8 A
Features
UL Coil Insulation Class F
Contact Material
AgNi90/10
Number of Poles
2
Power Consumption - Relay
420 mW
Contact Rating
8A
Coil Type
Monostable, DC
Insulation Creepage
10 mm [ .394 in ]
Insulation Clearance
10 mm [ .394 in ]
Contact Limiting Short-Time Current
8A
Coil Resistance
8570 Ω
Contact Limiting Breaking Current
8A
Switching Voltage
400V AC
Operating Temp. Range
70 to 85°C
Protection Category
RTII
Contact Limiting Continuous Current
8A
Contact Voltage Rating
250V AC
Contact Limiting Making Current
15A