  • Mfr # 9016GVG1J10
  • Zoro # G0280926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Contact Form
DPST
Differential
5 to 10 in Hg
NEMA Rating
1
Port Type
1-Port 1/4-18 in FNPS
Range
0 to 25 in Hg
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
9016GVG1J10
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
4.58 in
Overall Height
7.13 in
Overall Depth
4.37 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Width
4.58 in
Depth
4.37 in
Height
7.13 in
Vacuum Sensor Size
25 inHg
Details
Item
Vacuum Switch
Contact Form
DPST
Differential
5 to 10 in Hg
NEMA Rating
1
Port Type
1-Port 1/4-18 in FNPS
Range
0 to 25 in Hg
Series
9016GVG
Action
Standard
Ambient Temp. Range
-10 Degrees to 185 Degrees F
Media Temp. Range
-14 Degrees to 250 Degrees F
Electrical Connection
screw-clamp terminals AWG 22...AWG 12
Features
(2) Thresholds, Adjustable Scale, Electromechanical
Standards
UL 508
NEMA Enclosure Rating
Operating Temperature - Maximum
185 Degrees F
Number of Pressure Connection Ports
Operating Temperature - Minimum
-9 Degrees F
Pressure - Maximum
100 psi
Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Pressure Connection Type
1/2" NPT
Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Differential Pressure - Maximum
4.91 psi
Differential Pressure - Minimum
2.46 psi
Pressure Actuator
diaphragm nitrile (Buna-N)
Nema Degree Of Protection
NEMA 1 UL 698
Motor Power Kw
1.5 kW 2 hp)115 V AC, 1 phase || 2.2 kW 3 hp)115 V AC, 3 phase || 2.2 kW 3 hp)230 V AC, 1 phase || 3.75 kW 5 hp)230 V AC, 3 phase || 3.7 kW 5 hp)460 V AC, 1 phase || 3.7 kW 5 hp)460 V AC, 3 phase || 3.7 kW 5 hp)575 V AC, 1 phase || 3.7 kW 5 hp)575 V AC, 3 phase || 0.75 kW 1 hp)115 V DC, 3 phase || 0.75 kW 1 hp)230 V DC
Ambient Air Temperature For Storage
10-185°F
Maximum Operating Rate
100 cyc/mn
Short-Circuit Protection
20 A cartridge fuse gG
Cable Entry Number
3 knock-outs for 1/2" NPT conduit
Enclosure Material
stamped metal
Approx Adjustable Differential At Mid Range
5-10 inHg
Product Or Component Type
electromechanical vacuum switch
Ambient Air Temperature For Operation
10-185°F
Cover Material
polypropylene, noryl thermoplastic resin or equivalent
Setting
internal
Device Application
power circuit application
Mechanical Durability
300 cycles
Value Of Setting
16.5...25 inHg
Local Display
without
Vacuum Switch Type Of Operation
regulation between two thresholds
Contacts Type And Composition
2 NC, DPST-DB, Form YY, snap action, silver cadmium contacts
Materials In Contact With Fluid
nitrile (Buna-N) || zinc plated steel || 3M Scotch-Grip 847 rubber and gasket adhesive
Electrical Circuit Type
power circuit
Repeat Accuracy
0.025
Controlled Fluid
air -40-250°F) || water -40-250°F) || hydraulic oil -40-250°F) || gas -40-250°F)
Cut-In Range
0-20 inHg
Maximum Pressure
100 psi
Terminal Block Type
8 screw terminals
Device Short Name
9016GVG
Operating Position
any position
Product Certifications
CSA file LR25490 || UL listed file E12158 CCN NKPZ
Cut Out Range
5-25 inHg
Fluid Connection Type
0.25 inch 18 NPSF UL 508
Scale Type
adjustable
Description
Vacuum Switch, Range 0 to 25 in Hg, Contact Form DPST, Port Type 1-Port 1/4-18 in FNPS, NEMA Rating 1, Action Standard, Differential 5 to 10 in Hg, 9016GVG Series, Ambient Temp. Range -10 Degrees to 185 Degrees F, Media Temp. Range -14 Degrees to 250 Degrees F, Features (2) Thresholds, Adjustable Scale, Electromechanical