  • Zoro # G300927042
/ea
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300927042
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
1/2 in
Overall Length
1.49 in
Barrel Inside Dia.
0.235 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Seam
Standard, Closed Barrel
Wire Type
Stranded, Regular Wire
Terminal Orientation
Straight
Contact Plating Material
Copper, Tin
Insulation Dia
0.119 to 0.2 in