  • Zoro # G300926694
/ea
Key Features
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
5/16 in
Maximum Voltage
300 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
328998
Zoro #
G300926694
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
5/16 in
Barrel Inside Dia.
0.173 to 0.175 in
Overall Length
27.38 mm
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Features
Sheared Terminal
Seam
Standard, Closed Barrel
Terminal Orientation
Straight
Contact Plating Material
Copper, Tin
Insulation Dia
2.92 to 4.32 mm