  • Zoro # G000943007
/ea
Key Features
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Insulation Type
Nylon
Stud Size
M6
Maximum Voltage
300 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
165034
Zoro #
G000943007
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
M6
Barrel Inside Dia.
0.253 in
Overall Length
1.188 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Wire Type
Regular Wire
Seam
Standard, Closed Barrel
Features
Wire Insulation Support
Terminal Orientation
Straight
Insulation Dia
0.15 to 0.25 in