  • Zoro # G300930066
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Contact Mount
Through Hole
Screw Flange
Without
Number of Positions
2
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300930066
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Screw Size
M3
PCB Tail Length
.15 in
Details
Voltage
300 VAC
Contact Mount
Through Hole
Screw Flange
Without
Number of Positions
2
Printed Circuit Board
Circuit Application
Power & Signal
Side Stackable
Yes
Contact Base Material
Brass
Number of Rows
Screwless Terminal Block
Yes
Interlock
With
Current Rating (Max)
17.5 A
Screw Material
Brass
Wire Entry Angle
Side
Housing Material
PA 66
Closed End
Stacked Levels
Level 1/Level 2
Marking Color
White
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Operating Temperature Range
-40 to 110°C
Connector Style
Header
Housing Color
Green
Centerline (Pitch)
.197 in
Block Type
Stacking w/interlock
Screw Plating Material
Nickel
Contact Current Rating (Max)
17.5 A
Connector System
Wire-to-Board
Wire Range
30 to 12 AWG