  • Zoro # G400930188
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Stacked Levels
Without
Screw Material
Brass
Connector Style
Receptacle
Screw Size
M3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G400930188
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Screw Size
M3
PCB Tail Length
.138 in
Details
Voltage
300 VAC
Stacked Levels
Without
Screw Material
Brass
Connector Style
Receptacle
Number of Positions
2
Closed End
Contact Mating Area Plating Material
Tin
Housing Material
PA 6.6
Centerline (Pitch)
.197 in
Screw Plating Material
Nickel
Contact Base Material
Block Type
None
Wire Range
30 to 16 AWG
Screwless Terminal Block
No
Number of Rows
1
Screw Flange
Side Stackable
No
Interlock
With
Current Rating (Max)
13.5 A