Te Connectivity V42254B2202C960=PC612 FEDERLEI 3-1393641-1
V42254B2202C960=PC612 FEDERLEI (Discontinued)
  • Mfr # 3-1393641-1
  • Zoro # G801067810
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Height
10.6 mm
Details
Item
Connector
Max. Temp.
105°C
Application
Signal
Material
Glass-Filled Polyester
Number of Rows
3
Current Rating
1.5 A
Connection Material
Phosphor Bronze
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0
Connector Type
Receptacle
Terminal Type
Through Hole - Solder
Number of Contacts
96
Contact Type
Socket
Hole Center to Center
2.54 mm