  • Mfr # FGN0.63BK100
  • Zoro # G3388892
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Diameter
5/8 in
For Maximum Bundle Diameter
0.875 in
Wall Thickness
0.05 in
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Braided
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FGN0.63BK100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Diameter
5/8 in
For Maximum Bundle Diameter
0.875 in
Wall Thickness
0.05 in
Length
100 ft
For Minimum Bundle Diameter
0.63 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Braided
Color
Black
Description/Special Features
Extreme Temperature Resistant
Temp. Range
-94 Degrees to 1200 Degrees F
Standards
RoHS, RU Certified, VW-1
Wire and Cable Sleeving Closure Type
No Closure
For Use With
Cables, Hoses, Wires
Closure Type
No Closure
Properties
Abrasion Resistant, Cut Resistant
Min. Operating Temperature
-94 Degrees F
Expandable
Yes
Max. Operating Temperature
1,200 Degrees F
Description
Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Sleeve Construction Braided, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 1,200 Degrees F, Inside Diameter 5/8 in, Wall Thickness 0.05 in, Color Black, Length 100 ft, Closure Type No Closure, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Extreme Temperature-Resistant, Expandable Yes, Standards RoHS, RU Certified, VW-1, For Maximum Bundle Diameter 0.875 in, For Minimum Bundle Diameter 0.63 in