  • Mfr # 22913-2.5FB
  • Zoro # G8329714
Inch
For Use With
Powercoat Nut
Features
High Precision Bore (H5) is Best in Industry, Taper Ground to AT3 Specification
Compatible with Product Type
Collet Nuts
Overall Length
2.3750 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
22913-2.5FB
Dimensions
Overall Length
2.3750 in
Taper Size
CAT40
Nose Dia.
0.8800"
Nose Diameter
0.88 in
Bore Diameter
0.313 in
Inch
For Use With
Powercoat Nut
Features
Compatible with Product Type
Collet Nuts
Item
End Mill Holder and Adapter
Max. Speed
15,000 RPM
Nose Style
Standard
For Shank Type
Straight
Standards
Techniks Certified
Shank Type - Machining
Straight
Projection
2.5 in
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Coolant Supply
Coolant Channel, Coolant Through-Flange, Coolant Through-Spindle
Description
End Mill Holder and Adapter, Taper Size CAT40, Projection 2.5 in, Nose Dia. 0.8800 In., Measurement System Inch, Compatible with Product Type Collet Nuts