  • Mfr # HSK63CER40080M
  • Zoro # G1943491
Key Features
Shank Type
Taper
Taper Size
CAT40
Collet Series
ER40
Shank Dia.
1.0230"
Min. Collet Capacity
0.1200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK63CER40080M
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Taper Size
CAT40
Shank Dia.
1.0230"
Bore Depth
52 mm
Nut Dia.
2.4800";63.00mm
Head Dia.
25.00mm
Compatible Collet Size - Minimum
0.12 in
Shank Diameter
1.02 in
Nut Diameter
2.48 in
Compatible Collet Size - Maximum
1 in
Outside Diameter - Maximum
1.75 in
Nose Diameter
2.5 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER40
Min. Collet Capacity
0.1200"
Max. Collet Capacity
1.0000";1.0230"
Projection
6 in
Coolant Fed
Coolant Through
For Use With
CNC Machining
Features
000 RPM at G2.5, Balanced to 25, Grip 2:1, New One-Piece Design For Dual-Contact Spindles
ANSI Code
HSK63CER40080M
Application
Drilling, Milling
Coolant Hole Shape
Round
For Shank Type
Straight
Standards
DIN B
Shank Type - Machining
Straight
Number of Coolant Holes
2
Contact Type
Dual Contact
Includes Coolant Screws
Coolant Screws Included
Number of Coolant Ports
2
Compatible Collet Wrench
Balance Rating
G2.5
Includes Nut
Nut Included
Coolant Supply
Coolant Through-Spindle
Included Nut Type
Slotted
T.I.R. Tolerance
0 in
Compatible Backup Screw Model Number
Compatible Nut Model Number
Speed - Maximum
25,000 RPM
Product Type
CAT Collet Chuck
Compatible Collet Series
Description
Collet Chuck, Taper Size CAT40, Min. Collet Capacity 0.1200 In., Max. Collet Capacity 1.0000 In.;1.0230 In., Projection 6 in, ER40