  • Zoro # G0391487
/ea
Key Features
Collet Series
ER32
Range
0.406" to 0.391"
Coolant Through
Yes
For Use With
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
04232-13/32
Zoro #
G0391487
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Size
13/32"
Min. Size
0.3910 in
Max. Body Dia.
13/32 in
Overall Length
Outside Diameter - Maximum
1.3 in
Clamping Hole Length
Details
Item
Collet
Collet Series
ER32
Range
0.406" to 0.391"
Yes
For Use With
Coolant Fed
TIR Max.
0.0002 in
Compatible with Product Type
AR, BR Series, DR, ESX, RD
Number of Slots
8
Face Shape
Round
Measurement System
Inch
Collet Type
Standard
Material
High-Carbon Steel
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Bore Shape
Round
Collapse Range - Maximum
0.406 in
Compatible Collet Chuck
AR, BR, DR, ESX, RD
Collapse Range - Minimum
0.367 in
Finish
Precision Ground
Torque - Maximum
100 ft-lb
Taper Angle
8 Degrees
Operating Pressure - Maximum
2,000 psi