  • Zoro # G1657665
/ea
Key Features
Collet Series
ER16
Coolant Through
Yes
For Use With
Coolant Nut and Disk for CoolBlast Effect
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Reduce Tapping Clearance Requirements, Special Design Locks Square in Slots
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G1657665
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Size
0.220"
Max. Body Dia.
0.2200 in
Tap Size - Inches - Minimum
#12
Outside Diameter - Maximum
0.67 in
Tap Size - Inches - Maximum
7/32 in
Tap Shank Diameter
0.22 in
Tap Square Size
0.165 in
Details
Item
Rigid Tap Collet
Collet Series
ER16
Yes
For Use With
Coolant Fed
Features
Measurement System
Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Compatible with Product Type
Material - Machining
High Speed Steel
Face Shape
Round
Collet Type
ER Rigid Tap
Number of Slots
4
Product Type
Rigid Tap Collet
Quick-Change Status
Not Quick-Change
Compatible Tap Holder
Series
Description
Rigid Tap Collet, Tap Square Size 0.165 in, Compatible with Product Type BR Series Collet Pockets, DIN 6499 Series Collet Pockets, DR Series Collet Pockets, ER Series Collet Pockets, ESX Series Collet Pockets, RD Series Collet Pockets, Coolant Fed Coolant Through, Features Reduce Tapping Clearance Requirements, Special Design Locks Square in Slots, For Use With Coolant Nut and Disk for CoolBlast Effect