  • Zoro # G1654269
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Collet Series
ANSI Clutch Drive Tap 31/2
Size
0.542"
Coolant Through
No
For Use With
ANSI and Metric/ANSI Shank Taps: 11/16 in, M18
Tap Size
11/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G1654269
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
0.542"
Tap Size
Max. Bore Dia.
1.2200 in
Max. Body Dia.
0.5420 in
Min. Size
0.5420 in
Overall Length
Head Dia.
1.9700 in
Outside Diameter - Maximum
1.97 in