  • Mfr # NYM12175-25HH-UF01
  • Zoro # G709579460
Key Features
External Hex Drive
Not Graded Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M12
Fastener Length
25 mm
Head Width
20.90 mm
Material
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NYM12175-25HH-UF01
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12
Fastener Length
25 mm
Head Width
20.90 mm
Head Height
7.5 mm
Drive Size
19 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Not Graded
Material
Nylon
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Thread Pitch
1.75 mm
Material Quality Standards
ASTM D638
Dimensional Standards
DIN 933
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Fastener Length 25 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 20.9 mm, Package Quantity 10