  • Mfr # ZCMD21L5
  • Zoro # G2239623
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
XCMD Series Limit Switches
NEMA Rating
12, 13, 4X, 6P
Electrical Connection
Snap-In Base with 5m PVR Cable
Operating Temp.
-13 Degrees to 158 Degrees F
AC Contact Rating
6 A @ 300 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZCMD21L5
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Width
30 mm
Height
50-50 mm
Cable Length
5 m
Depth
16 mm
Overall Depth
0.63 in
Overall Height
1.97 in
Overall Width
1.18 in
Mounting Hole Diameter
0.17 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Details
Item
Miniature Limit Switch Body
For Use With
XCMD Series Limit Switches
NEMA Rating
12, 13, 4X, 6P
Electrical Connection
Snap-In Base with 5m PVR Cable
Operating Temp.
-13 Degrees to 158 Degrees F
AC Contact Rating
6 A @ 300 V
Standards
IEC 60947-5-1
Contact Form
1NO/1NC
IP Rating
IP66, IP67
Series
XCMD
Body Material
zamak
Material
Metal
Electrical Durability
5000000 cycles, DC-13 24 V, 3 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C || 5000000 cycles, DC-13 48 V, 2 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C || 5000000 cycles, DC-13 120 V, 1 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C
Associated Head
Short-Circuit Protection
6 A cartridge fuse gG
Number Of Poles
2
Maximum Resistance Across Terminals
25 mOhm IEC 60255-7 category 3
Series Name
standard format
Contacts Type And Composition
1 NC + 1 NO
Product Or Component Type
limit switch body
Body Type
fixed
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
4 kV IEC 60664 || 4 kV IEC 60947-1
[Ui] Rated Insulation Voltage
300 V 3)UL 508 || 400 V 3)IEC 60947-5-1 || 300 V 3)CSA C22.2 No 14
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Device Short Name
ZCMD
Positive Opening
with
Minimum Actuation Speed
0.01 m/min
Contacts Insulation Form
Zb
Design
miniature
Product Compatibility
XCMD
Contacts Material
silver plated contacts
Wire Insulation Material
PvR
Cable Composition
5 x 0.75 mm²
Contact Operation
snap action
Number of Mounting Holes
2
Body Configuration
Non Plug-In
Compatible with Series
Indicating Light
No Indicating Light Included
NEMA Enclosure Rating
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Compatible with Manufacturer Model Number
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Mounting Hole Horizontal Center to Center Distance
21 mm
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
For Use With Mfr. Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Miniature Limit Switch Body, Contact Form 1NO/1NC, For Use With XCMD Series Limit Switches, AC Contact Rating 6 A @ 300 V, NEMA Rating 12, 13, 4X, 6P, Electrical Connection Snap-In Base with 5m PVR Cable, IP Rating IP66, IP67, Operating Temp. -13 Degrees to 158 Degrees F, Standards IEC 60947-5-1