  • Mfr # XXS30S1PM12
  • Zoro # G3465708
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Case Material
Stainless steel 316L
Circuit Type
Discrete
Diameter
30 mm
Power Required
10 to 30V DC
Output
PNP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XXS30S1PM12
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
30 mm
Length
1.18 in
Width
1.18 in
Depth
4.02 in
Length (Straight Wireway)
1.18 in
Overall Height
102 mm
Height
30 mm
Minimum Size Of Detected Object
cylinder diameter 1 mm 1 m
Threaded Length
75.75 mm
Overall Diameter
30 mm
Details
Item
Cylindrical Ultrasonic Sensor
Case Material
Stainless steel 316L
Circuit Type
Discrete
Power Required
10 to 30V DC
Output
PNP
Electrical Connection
M12
IP Rating
IP65, IP67
Operating Frequency
120 kHz
Operating Temp. Range
-13 Degrees F to 158 Degrees F
Response Time
45 msec
Description/Special Features
With synchronization mode, Software configurable
Standards
CE, CSA C22.2 No 14, cULus, E2, EAC, Ecolab, EN/IEC 60947-5-2, RCM, REACH, UL 508
Material
metal
Features
M30 Sensor Body, Reverse Polarity Protection, Software Configurable, Synchronization Mode
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV IEC 61000-4-2
Front Material
epoxy || rubber || resin
Setting-Up
teach mode || configurator software
Switching Frequency
120 kHz
Function Available
with synchronisation mode || software configurable
Ambient Air Temperature For Storage
-40-80°C
Repeat Accuracy
0.001
[Sd] Sensing Range
0.155-1 m
Maximum Voltage Drop
2 V
Discrete Output Function
1 NO or 1 NC programmable
Vibration Resistance
+/-1 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
[Us] Rated Supply Voltage
12...24 V DC reverse polarity protection
Marking
CE
Sensor Design
cylindrical M30
Maximum Switching Current
100 mA overload and short-circuit protection
Shock Resistance
30 gn in all 3 axes 11 ms IEC 60068-2-27
Deviation Angle From 90° Of Object To Be Detected
-15-15°
Maximum Delay Response
45 ms
Resistance To Electromagnetic Fields
10 V/m level 3 IEC 61000-4-3
Transmission Frequency
120 kHz
Resistance To Fast Transients
2 kV IEC 61000-4-4
Enclosure Material
Status Led
output state 1 LED yellow) || echo state 1 LED green)
Detection System
diffuse
Supply Voltage Limits
10-30 V DC
Wiring Technique
5-wire
Ip Degree Of Protection
IP65 conforming to IEC 60529 || IP67
Type Of Output Signal
Sensor Name
XXS
Series Name
general purpose
[Sa] Assured Operating Distance
0.155-1 m teach mode)
[Sn] Nominal Sensing Distance
1-1 m adjustable with remote teach push-button || 1-1 m software with kit
Product Certifications
cULus || E2 || EAC || RCM || Ecolab
Current Consumption
65 mA
Maximum Delay First Up
120 ms
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Blind Zone
155-155 mm
Discrete Output Type
Sensor Type
ultrasonic sensor
Maximum Delay Recovery
45 ms
Number of Pins
5
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Voltage Rating
10-30V DC
Body Stainless Steel Grade
316L
Resistance Properties
Sensing Distance - Minimum
16 cm
Sensing Distance - Maximum
100 cm
Load Current - Maximum
65 mA
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Output Circuit Type
Series
XXS
Output Circuit Contact Form
NO or NC
Style
Cylindrical
Body Material
Stainless Steel
Description
Cylindrical Ultrasonic Sensor, Case Material Stainless steel 316L, Diameter 30 mm, PNP Output, Circuit Type Discrete, Electrical Connection M12, Length 1.18 in, Width 1.18 in, Depth 4.02 in, Power Required 10 to 30V DC, IP Rating IP65, IP67, Operating Frequency 120 kHz, Standards CE, CSA C22.2 No 14, cULus, E2, EAC, Ecolab, EN/IEC 60947-5-2, RCM, REACH, UL 508, Operating Temp. Range -13 Degrees F to 158 Degrees F, Description/Special Features With synchronization mode, Software configurable