Telemecanique Sensors Inductive sensor XS4 M30-L62mm-PPS - XS4P30MA230L1
Inductive sensor XS4 M30-L62mm-PPS - (Discontinued)
  • Mfr # XS4P30MA230L1
  • Zoro # G3973213
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XS4P30MA230L1
Country of Origin
France
Dimensions
Length
62 mm
Depth
30 mm
Details
Item
Inductive sensor XS4 M30 - L62mm - PPS -
Proximity Sensor Style
Cylindrical M30
Measurement Range
0 to 12 mm
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
24 to 240V AC/DC
Proximity Sensor Output Circuit Type
2-Wire AC/DC
Output Mode
1 NO
Max. Detecting Distance
15 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
Cable Connection
Basic Proximity Sensor Case Material
PPS
Proximity Sensor Operating Frequency
Less than Or Equal to 1000 Hz DC; Less than Or Equal to 25 Hz AC
Operating Temp. Range
-25 to 70 Degrees C
Standards
CSA; UL; CCC; CE Marked
IP Rating
IP68
Description/Special Features
Frontal Detection Face; Output State 1 LED Yellow
Application
general purpose
Differential Travel
1...15% of Sr
Series
XS4
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Vibration Resistance
25 gn +/- 2 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Body Type
fixed
Maximum Delay First Up
40 ms
Storage Temp. Range
-40-85 °C
Switching Capacity
5...200 mA DC || 5...300 mA AC
Maximum Voltage Drop
<5.5 V closed)