  • Mfr # XCKP2102N12
  • Zoro # G1687034
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Basic Actuator Style - Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Actuator Location - Limit Switch
Top
AC Contact Rating - Limit Switch
10A at 240V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XCKP2102N12
Country of Origin
France
Dimensions
Height
2.56"
Roller Dia.
0.46 in
Body Depth - Limit Switch
1.18 in
Actuator Length
0.8 in
Body Width - Limit Switch
1.22 in
Depth
1.18"
Body Height - Limit Switch
2.56 in
Width
1.22"
Roller Width
0.14 in
Actuator Length - Limit Switch
0.8 in
Body Width
1.21 in
Body Depth
1.02 in
Overall Width
1.21 in
Mounting Hole Diameter
0.17 in
Overall Depth
1.26 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Roller Diameter
0.46 in
Body Height
2.56 in
Overall Height
3.12 in
Details
Item
Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Top
10A at 240V
DC Contact Rating - Limit Switch
10A at 240V
Body Style - Limit Switch
Miniature
Mounting - Limit Switch
Surface
Body Style (Limit Switch)
Miniature
Amps
10
Standards
CCC, CSA, CSA C22.2 No.14, EN 60204-1, EN 60947-5-1, IEC 60204-1, IEC 60947-5-1, UL 508, UL Listed
Mounting Hole Spacing - Limit Switch
0.75 in
Contact Form - Limit Switch
Series
XCKP
DC Contact Rating
0.27 A @ 250 V
Boot Sealed Actuator (Limit Switch)
No
Body Material
plastic
Mounting Hole Pattern - Limit Switch
2 Hole Horizontal
Travel
0.31 in
Actuator Style
Roller Plunger
Voltage Rating
240VAC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 240 V
No
Arm Material
Metal
Limit Switch Style
General Purpose Limit Switch
Wiring Entry
1/2 in NPT
Electrical Connection
Screw Clamp Terminals
Actuator Location
Operating Force
1.6 in-lb
Stem Thread - Limit Switch
No Stem
NEMA Rating
Movement
Horizontal
IP Rating
IP66, IP67
Roller Material
Steel
Contact Form
1NO/1NC
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Mounting Hole - Limit Switch
(2) 0.17 in dia
Head Material
zamak
Certification
CSA || UL || CCC
Special Features
lateral approach, 2 directions
Vibration Resistance
25 gn 10-500 Hz)IEC 60068-2-6
Electrical Durability
5000000 cycles, DC-13, 120 V, 4 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C || 5000000 cycles, DC-13, 24 V, 10 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C || 5000000 cycles, DC-13, 48 V, 7 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C
Min. Actuation Velocity Horizontal
0.5 m/s
Short Circuit Protection
10 A cartridge fuse gG
Contact Action
snap action
Mechanical Durability
10000000 cycles
Head Type
plunger head
Actuation Type
by 30° cam
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Number of Mounting Holes
2
Operating Force - Maximum
12 N
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Directional Movement
Linear
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
Mounting Style
Surface
Boot Sealed Actuator
No Boot Included
Operating Torque - Maximum
1.6 in-lb
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Mounting Hole Horizontal Center to Center Distance
19 mm
Type Of Operator
spring return roller plunger metal
Number Of Poles
2
Description
Limit Switch, Actuator Style - Limit Switch Plunger, Roller, Actuator Location - Limit Switch Top, AC Contact Rating - Limit Switch 10A @ 240V, DC Contact Rating - Limit Switch 10A @ 240V, Contact Form- Switches 1NC/1NO, Actuator Length - Limit Switch 0.8 in, Body Height - Limit Switch 2.56 in, Body Width - Limit Switch 1.22 in, Body Depth - Limit Switch 1.18 in, Boot Sealed Actuator - Limit Switch No, Body Style - Limit Switch Miniature, NEMA Rating 1, 12, 13, 2, 4, 6