  • Mfr # XCKP2121P16
  • Zoro # G0561121
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Basic Actuator Style - Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller Lever
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Actuator Location - Limit Switch
Top
AC Contact Rating - Limit Switch
3A @ 240V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XCKP2121P16
Country of Origin
France
Dimensions
Width
31 mm
Body Depth - Limit Switch
30 mm
Body Height - Limit Switch
65 mm
Details
Item
Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller Lever
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Top
3A @ 240V
Series
XCKP
Standards
EN 60204-1, IEC 60204-1, EN 60947-5-1, IEC 60947-5-1, CSA C22.2 No 14, UL 508
Actuator Style
Roller Plunger
Movement
linear
Body Material
plastic
Operating Force
6 N
Electrical Connection
screw-clamp terminals 1 x 0.34, 2 x 1.5 sq mm
Operating Temp. Range
-25-70 Degrees C
IP Rating
IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529
Certification
CCC, CSA, UL
Special Features
lateral approach, 1 direction
Head Material
zamak
Body Style (Limit Switch)
fixed
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Head Type
plunger head
Min. Actuation Velocity Horizontal
1 m/s
Actuation Type
by 30 Degree cam
Electrical Durability
5000000 cycles, DC-13, 120 V, 4 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C, 5000000 cycles, DC-13, 24 V, 10 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C, 5000000 cycles, DC-13, 48 V, 7 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C
Contact Action
snap action
Short Circuit Protection
10 A cartridge fuse gG