  • Mfr # 9013FSG2J20C20
  • Zoro # G0838157
Action
Standard
Range
20 to 40 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
9013FSG2J20C20
Action
Standard
Range
20 to 40 psi
Factory On Setting
20 psi
Factory Off Setting
40 psi
Standards
CSA, UL
Pressure Switch Range
20 to 40 psi
Special Features
Mercury Free; Green Premium product
Pressure Switch Differential
15 to 30 psi
Burst Pressure
220 psi
Pressure Switch Factory On/Off Setting
30/50 psi
Series
9013FS
Pressure Switch Electrical Contact Form
Temp. Range
-33 Degrees to 257 Degrees F
HP
2 HP @ 23 HP @ 230V0V
Product Type
Water Pump Switch
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Pressure - Maximum
65 psi
Differential Pressure - Maximum
40 psi
Differential Pressure - Minimum
20 psi
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Pressure - Minimum
5 psi
Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
None
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 1/2 hp
Description
Water Pump Switch, Standard, Manual Switch Action None, (1) Port, 1/4 in FNPS, Pressure Switch Factory On/Off Setting 30/50 psi, No Pressure Switch Unloader, Pressure Switch Differential 15 to 30 psi, Pressure Switch Range 20 to 40 psi, Pressure Switch Electrical Contact Form DPST, NEMA Rating 1, Series 9013FS, HP @ 1 Phase - 120V 1 1/2 hp, HP @ 1 Phase - 240V 2 hp, HP @ 3 Phase - 240V 3 hp, HP @ 3 Phase - 480V 1 hp, Temp. Range -33 Degrees to 257 Degrees F