  • Mfr # 9013FRG22J19P
  • Zoro # G2040753
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard/Reverse
Contact Form
DPST
Number of Pressure Connection Ports
1
Pressure Connection Type
1/4" FNPS
Range
4 to 25 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9013FRG22J19P
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard/Reverse
Contact Form
DPST
1
Pressure Connection Type
1/4" FNPS
Range
4 to 25 psi
Housing Material
Polypropylene
Factory On Setting
22 psi
Factory Off Setting
16 psi
Standards
ANSI /NSF Standard 61, CSA Certified, FDA 21CFR.2600, NEC Article 430-84, UL 508
Pressure Switch Unloader
No
Manual Switch Action
None
Series
9013FR
Pressure Switch Port Type
(1) Port, 1/4 in FNPS
AC Contact Rating
10A @ 575V
Temp. Range
-22 Degrees to 257 Degrees F
Pressure Switch Range
4 to 25 psi
Special Features
Pulsation Plug
Pressure Switch Application
Water Pump
Pressure Switch Differential
6 to 20 psi
Pressure Switch Factory On/Off Setting
22/16 psi
Pressure Switch Electrical Contact Form
Electrical Connection
Screw-Clamp Terminals
Burst Pressure
220 psi
Phase
Single/Three
IP Rating
IP20 (IEC 60529)
HP
1 HP @ 2 HP @ 23 HP @ 230V0V3 HP @ 230V0V
Material
Polypropylene Cover; Noryl Thermoplastic Resin Cover
Product Type
Water Pump Switch
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
1 hp
Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Differential Pressure - Maximum
20 psi
Switch Function Configuration
None
Pressure - Maximum
45 psi
Actuator Style
Diaphragm
Media Temperature - Minimum
-33 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Pressure - Minimum
10 psi
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Differential Pressure - Minimum
6 psi
Description
Water Pump Switch, Water Pump, Manual Switch Action None, (1) Port, 1/4 in FNPS, Pressure Switch Factory On/Off Setting 22/16 psi, No Pressure Switch Unloader, Pressure Switch Differential 6 to 20 psi, Pressure Switch Range 4 to 25 psi, Pressure Switch Electrical Contact Form DPST, Pressure Switch Action Reverse, NEMA Rating 1, Series 9013FR, HP @ 1 Phase - 120V 1 hp, HP @ 1 Phase - 240V 1 hp, HP @ 3 Phase - 240V 1 hp, Temp. Range -22 Degrees to 257 Degrees F