  • Mfr # XCSDMP5005
  • Zoro # G0560220
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
XCSDMP
Height
88 mm
Width
25 mm
Depth
13 mm
Electrical Connection
pre-cabled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XCSDMP5005
Country of Origin
France
Dimensions
Height
88 mm
Width
25 mm
Depth
13 mm
Cable Length
5 m
Size
88 x 25 x 13 mm
Details
Item
Safety Interlock Switch
Series
XCSDMP
Electrical Connection
pre-cabled
Material
plastic
Standards
EN/IEC 60204-1 || UL 508 || EN/ISO 12100 || EN/IEC 60947-5-1 || ISO 14119 || CSA C22.2 No 14
Electrical Durability
1200000 cycles
Vibration Resistance
10 gn 10-150 Hz)IEC 60068-2-6
Shock Resistance
30 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Contacts Type And Composition
1 NC + 2 NO
Maximum Sensitivity To Magnetic Fields
0.3 mT
Resistance Across Terminals
10 Ohm
Electrical Shock Protection Class
class II EN/IEC 61140
Safety Level
Contact Operation
1 NO staggered
Ambient Air Temperature For Storage
-40-85°C
Switching Frequency
150 Hz
[Ue] Rated Operational Voltage
24 V DC
Maximum Switching Voltage
100 V DC
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
2.5 kV EN/IEC 60947-5-1
Maximum [Ie] Rated Operational Current
100 mA
Enclosure Material
thermoplastic PBT
Contacts Material
rhodium
Ip Degree Of Protection
IP66 conforming to IEC 60529 || IP67 conforming to IEC 60529
Protective Treatment
TH
Number Of Poles
3
Approach Directions
3 directions
Ambient Air Temperature For Operation
-25-85°C
Insulation Resistance
1000 MOhm
[Ui] Rated Insulation Voltage
100 V DC
Switching Capacity In Ma
0.1...100 mA
Component Name
[Sa] Assured Operating Distance
8 mm
Breaking Capacity
10 VA
Design
rectangular, standard
Short-Circuit Protection
500 mA external cartridge fuse gG (gl)
Product Certifications
CSA || UL
Product Or Component Type
coded magnetic switch
Cable Composition
6 x 0.25 mm²
[Sar] Assured Tripping Distance
20 mm