  • Mfr # VM18PNOQ
  • Zoro # G2729736
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Case Material
Plastic
Circuit Type
NO
Diameter
18 mm
Detecting Distance
508mm
Power Required
12 to 24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VM18PNOQ
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
18 mm
Length
3.06 in
Width
0.71 in
Depth
18 mm
Length (Straight Wireway)
3.06 in
Minimum Size Of Detected Object
cylinder diameter 2.5 mm - up to 200 mm sensing distance
Height
18 mm
Overall Diameter
18 mm
Overall Height
78 mm
Details
Item
Cylindrical Ultrasonic Sensor
Case Material
Plastic
Circuit Type
NO
Detecting Distance
508mm
Power Required
12 to 24V DC
Output
PNP
Max. Load
40 mA
Electrical Connection
M12
IP Rating
IP67
Operating Frequency
300 kHz
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 152 Degrees F
Response Time
15 msec
NEMA Rating
4X
Description/Special Features
Tamper Proof
Standards
CE, EN 60947, REACH, UL Listed
Material
Blind Zone
0-51 mm
Current Consumption
40 mA
Type Of Sensing Window
adjustable
Sensor Design
cylindrical M18
Sensor Type
ultrasonic sensor
Repeat Accuracy
0.0127
Supply Voltage Limits
10-28 V DC
[Us] Rated Supply Voltage
12...24 V DC overload and short-circuit protection
Wiring Technique
4-wire
[Sn] Nominal Sensing Distance
508-508 mm
Product Certifications
UL
[Sa] Assured Operating Distance
50.8-508 mm remote teach push-button
Resistance To Electromagnetic Fields
10 V/m level 3 IEC 61000-4-3
Device Short Name
VM18
Status Led
output not active 1 LED green)
Nema Degree Of Protection
NEMA 4X indoor use only)
Discrete Output Function
1 NO
Relative Humidity
100-100 % without condensation
Enclosure Material
PBT
Ip Degree Of Protection
IP67
Beam Angle
5°
Ambient Air Temperature For Storage
-40-85°C
Series Name
Virtu VM18
[Sd] Sensing Range
50.8-508 mm
Resistance To Fast Transients
1 kV level 3 IEC 61000-4-4
Shock Resistance
30 gn in all 3 axes 11 ms IEC 60068-2-27
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV level 4 IEC 61000-4-2
Discrete Output Type
PNP
Front Material
glass epoxy
Vibration Resistance
+/-1 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Iso Thread
M18 x 1
Type Of Output Signal
discrete
Maximum Switching Current
100 mA reverse polarity protection
Ambient Air Temperature For Operation
-30-70°C
Transmission Frequency
300 kHz
Marking
CE
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Output Circuit Contact Form
Switching Frequency
300 kHz
Body Material
PBT
Output Circuit Type
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Style
Cylindrical
Load Current - Maximum
40 mA
Voltage Rating
10-28V DC
Features
M18 Sensor Body, Overload Protection, Reverse Polarity Protection, Short Circuit Protection
Sensing Distance - Maximum
51 cm
NEMA Enclosure Rating
4X
Series
Virtu VM18
Number of Pins
4
Sensing Distance - Minimum
5 cm
Resistance Properties
Description
Cylindrical Ultrasonic Sensor, Case Material Plastic, Diameter 18 mm, Detecting Distance 508mm, PNP Output, Circuit Type NO, Max. Load 40 mA, Electrical Connection M12, Length 3.06 in, Width 0.71 in, Power Required 12 to 24V DC, NEMA Rating 4X, IP Rating IP67, Operating Frequency 300 kHz, Standards CE, EN 60947, REACH, UL Listed, Operating Temp. Range -22 Degrees to 152 Degrees F, Description/Special Features Tamper Proof