  • Mfr # NHW00120
  • Zoro # G0620663
/ea
Key Features
Heater Voltage
120V
Inside Dia.
1 1/2 in
Width
2 in
Watts
300 W
Amps
2.5 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NHW00120
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
1 1/2 in
Width
2 in
Width Tolerance
+/-1/16 in
Details
Heater Voltage
120V
Watts
300 W
Amps
2.5 A
Max. Temp.
900 Degrees F
Material
Mica Insulated
Terminals
None
Termination
12 in Lead Wire and 10 in SS Braid
Item
Band Heater
Watt Density
40 W/sq in
Features
Description
Band Heater, Heater Voltage 120V, Inside Dia. 1 1/2 in, Width 2 in, Material Mica Insulated, Max. Temp. 900 Degrees F, Terminals None, Termination 12 in Lead Wire and 10 in SS Braid, 300 W Watts, Watt Density 40 W/sq in, 2.5 A Amps, Width Tolerance +/-1/16 in, Features The Sinuated Formed Element Lends Itself to Lower Temperature and Watt Density Applications where High Watt Density Construction is not Required