  • Mfr # BBS12GBL
  • Zoro # G3784588
/ea
Key Features
Length
12"
Color
Blue
Overall Length
6 in
For Use With
Stretched Bungee Length
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BBS12GBL
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12"
Overall Length
6 in
Stretched Bungee Length
18 in
Bungee Thickness
3/16 in
Hook Length
3 in
Bungee Width
1 1/2 in
Bungee Length
6 in
Thickness
1/4 in
Overall Width
1 1/2 in
Stretch Length - Maximum
18 in
Manufacturers Warranty Length
Limited Life
Details
Item
Bungee Strap
Color
Blue
For Use With
End Type
S-Hook
Bungee Material
Polyurethane
End Material
Steel
Bungee End Material
Galvanized Steel
Item - Bungees
Bungee Strap
Hardware Material
Galvanized Steel
Bungee End Type
S-Hook
Body Material
Polyurethane
Description
Bungee Strap, Bungee Material Polyurethane, End Type S-Hook, Hook Length 3 in, End Material Steel, Stretch Length - Maximum 18 in, Overall Length 6 in, Overall Width 1 1/2 in, Thickness 1/4 in, Color Blue, Product Type Bungee Strap