  • Mfr # PSTPD1050FNFAGUN
  • Zoro # G813753923
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Protection Type
Short Circuit, Over Power, Under Voltage, Over Voltage, Over Temperature, Over Current
Specification Compliance
ATX 3.0
NVIDIA SLI Supported
Yes
Height
3.4 in
Output Power
1050 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSTPD1050FNFAGUN
Country of Origin
China
Dimensions
Height
3.4 in
Width
5.9 in
Depth
5.5 in
Details
Item
Power Supply
Protection Type
Specification Compliance
ATX 3.0
NVIDIA SLI Supported
Yes
Output Power
1050 W
Input Voltage
230V AC, 120V AC
Green Environmental Attribute
80 Plus Gold; Environmentally Friendly
Number of +12V Rails
1
Output Voltage
-12V DC, 3.3V DC, 5V SB, 12V DC, 5V DC
Input Frequency
50Hz/60Hz
Operating Temp. Range
41°F to 113°F
Power Factor Correction (PFC)
Active
Number of Fans
1
Efficiency
90%