  • Mfr # HRW35CA1SSC1
  • Zoro # G807868015
Carriage Height
31 mm
Carriage Width
120 mm
Carriage Length
106.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HRW35CA1SSC1
Carriage Height
31 mm
Carriage Width
120 mm
Carriage Length
106.6 mm
Dimension F
80 mm
Dimension N
8 mm
Dimension B
107 mm
Dimension L
106.6 mm
Dimension L1
77.6 mm
Overall Height
35 mm
Carriage Mounting Hole Size
M8
For Rail Width
69 mm
Combined Carriage and Rail Height
35 mm
Manufacturer Size
35
Dynamic Load Capacity
33.8 kN
Series
HRW-CA
Static Load Capacity
48.6 kN
Radial Load - Maximum
33.8 kN
Description
Linear Guide Carriage, Carriage Height 31 mm, Carriage Length 106.6 mm, Carriage Width 120 mm, Carriage Material Carbon Steel, Roller Material Carbon Steel, Radial Load - Maximum 33.8 kN, Axial Load - Maximum Not Applicable, Manufacturer Size 35, Dynamic Load Capacity 33.8 kN, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 69 mm, For Use With Profile Rail, Static Load Capacity 48.6 kN, Combined Carriage and Rail Height 35 mm, Series HRW-CA