  • Mfr # HRW50CR1SS
  • Zoro # G207867939
Carriage Height
46.6 mm
Carriage Width
130 mm
Carriage Length
140.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HRW50CR1SS
Carriage Height
46.6 mm
Carriage Width
130 mm
Carriage Length
140.5 mm
Dimension F
80 mm
Dimension N
14 mm
Dimension L1
103.5 mm
Dimension B
100 mm
Dimension L
140.5 mm
Carriage Mounting Hole Size
M10
Overall Height
50 mm
For Rail Width
90 mm
Manufacturer Size
50
Combined Carriage and Rail Height
50 mm
Series
HRW-CR
Dynamic Load Capacity
62.4 kN
Static Load Capacity
86.3 kN
Radial Load - Maximum
62.4 kN
Description
Linear Guide Carriage, Carriage Height 46.6 mm, Carriage Length 140.5 mm, Carriage Width 130 mm, Carriage Material Carbon Steel, Roller Material Carbon Steel, Radial Load - Maximum 62.4 kN, Axial Load - Maximum Not Applicable, Manufacturer Size 50, Dynamic Load Capacity 62.4 kN, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 90 mm, For Use With Profile Rail, Static Load Capacity 86.3 kN, Combined Carriage and Rail Height 50 mm, Series HRW-CR