Thomson Accumini Carriage, Clearance, 19 mm H CD15AAAH
Accumini Carriage, Clearance, 19 mm H (Discontinued)
  • Mfr # CD15AAAH
  • Zoro # G2170786
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CD15AAAH
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Carriage Height
19 mm
Carriage Width
1.496 in
Carriage Length
58 mm
Carriage Hole Size (mm)
M4 x 6
Rail Width (mm)
15
Manufacturer Size
15
For Rail Width
15 mm
Combined Carriage and Rail Height
21 mm
Details
Item
Accumini Carriage
Type
Clearance
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Steel Alloy
For Use With
500 Series Ball Rail
Carriage Type
Ball
Dynamic Load Capacity (N)
6,375
Static Load Capacity (N)
15,200
Series
AccuMini
System of Measurement
Metric
Bearing Type
Ball
Includes Wipers
Wipers Included
Static Load Capacity
15,200 N
Seal Material
Nitrile Rubber
Requires Lubrication
Lubricant Required
Speed - Maximum
10 fps
Includes Seals
Seals Included
Acceleration - Maximum
50 m/sq sec
Bearing Retention
Bearings Retained
Dynamic Load Capacity
6,375 N
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Description
Accumini Carriage, Carriage Height 19 mm, Carriage Length 58 mm, Carriage Width 1.496 in, Carriage Material Steel Alloy, Roller Material Stainless Steel, Manufacturer Size 15, Dynamic Load Capacity 6,375 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 15 mm, For Use With 500 Series Ball Rail, Static Load Capacity 15,200 N, Combined Carriage and Rail Height 21 mm, Series AccuMini, Operating Temperature - Maximum 176 Degrees F, Speed - Maximum 10 fps